Základné informácie o Bulharsku

Základné informácie o Bulharsku

Oblasť, ktorá dnes tvorí Bulharsko prežila väčšiu časť svojej histórie v tieni silnejších susedov. Bulharsko je štát v juhovýchodnej Európe, ktorý celkovo zaberá až 22% Balkánskeho polostrovu. Je situovaný v geografickej zóne spájajúcu Európu, Áziu a Čiernomorský región. Práve jeho poloha predurčila obzvlášť pestrú a rozmanitú históriu krajiny. Vládli tu Gréci, Rimania i Turci. V rokoch 1944-1989 bolo Bulharsko súčasťou sovietskeho mocenského bloku. Bulhari dnes tvoria majoritu obyvateľstva, početnou menšinou sú Turci a Rómovia.

Posun smerom k demokracií znamená, že sa reorganizujú kolektívne gazdovstvá a podporuje sa turistický ruch. Veľký dôraz je v súčasnosti kladený na vzdelanie, a i keď Bulhari rešpektujú a využívajú kultúrne dedičstvo, stávajú sa viac otvorenejšími a kozmopolitnejšími ako tomu bolo v minulosti, najmä vďaka vstupom do európskych štruktúr. Návštevníkom zo západu ponúka návštevy starých miest a dedín, jazier a rekreačných stredísk pri Čiernom mori. Je veľmi obľúbenou destináciou dovolenkárov najmä pre čoraz viac znižujúce sa ceny a zlepšujúcu sa úroveň služieb v jednotlivých dovolenkových strediskách. Krajina susedí s viacerými štátmi, a to sú na severe Rumunsko, na západe Srbsko a Macedónsko, na juhu Grécko, a na juhovýchode Turecko. Hranicu s východom predstavuje pre Bulharsko Čierne more. V Bulharsku sa nachádza okolo 335 prírodných jazier, z toho najväčšie sú jazerá Čierneho mora (Arkutino, Alepu, Pomorijske jazero, Beloslav, Burgašské jazero, Varnenské jazero, Šablenské jazero). Najpočetnejšími jazerami sú ľadovcové jazerá v masíve Rily a Pirinu.

Územie Bulharska sa od roku 1998 člení na 28 krajov, 262 okresov a 3881 obcí. Krajina sa nachádza v miernom kontinentálnom pásme v tesnom susedstve stredomorskej klimatickej oblasti. Vynikajúca oblasť Čierneho mora láka turistov svojimi prijateľnými podmienkami- malým množstvom zrážok a len minimálnymi teplotnými výkyvmi. Priemerná letná teplota sa cez prázdninové mesiace júl-august pohybuje v rozmedziach 23-30 °C.

Pestovanie ruží

Bulharsko je okrem iných zaujímavostí známe hlavne aj ako krajina ruží. Dolina ruží leží na južnom úpätí Balkánu blízko mesta Kazanluk. Pestujú sa tu ruže kvôli ich éterickému oleju attar, ktorý sa pridáva do parfémov. S ich zberom sa začína vždy začiatkom júna. Robí sa to tak, že každý deň na úsvite, aby slnko nestíhalo vysušiť olej z kvetov, sa v máji a júni zberajú okvetné lístky damaských ruží a balia do vriec. Odvážajú ich nákladné autá do varní, kde sa vodnoparnou destiláciou získava ružový olej. Vždy v júni sa tu usporadúva slávnosť dokončenia zberu ruží a tieto tradície sa dodržiavajú dodnes.

Sviatok masiek

Ľudové zvyky majú nezameniteľnú úlohu pri uchovávaní bulharských zvykov a tradícií. Niet sa čomu čudovať, mnohé mestá majú svoje vlastné sviatky sprevádzané hudbou a rozličnými tradičnými i netradičnými prehliadkami. Ľudia si často sami vyrábajú vlastné masky, ktoré následne zdobia korálikmi a stužkami.

Ak sa hodláte v budúcnosti navštíviť túto krásnu krajinu, určite bude pre vás nápomocný fakt, že narozdiel od nás, Bulhari dávajú najavo súhlas pokrútením hlavy (čo znamená u nás nie), a súhlas dávajú najavo prikývnutím (čo znamená u nás áno).

Obľúbené bulharské jedlá

V bulharskej kuchyni sú špecifické tri suroviny, ktoré vo väčšine prípadov tvoria hlavnú zložku všetkých jedál. Prvou surovinou je biely jogurt, inak nazývaný kiselo mljako, obsahujúci baktériu "lactobactericum bulgaricum“, ktorú nenájdete nikde inde. Nepostrádateľný je pre Bulharov takisto biely slaný syr (pre nás známy napríklad ako balkánsky syr alebo syr feta) vyrábaný z kravského či kozieho mlieka. Poslednou surovinou je čubrica (saturejka), ktorá je pre Bulharsko najčastejšia korenina.

Základné údaje

 • Hlavné mesto: Sofia
 • Rozloha: 110 910 km2
 • Počet obyvateľov: 7 973 671
 • Národnostné zloženie: Bulhari- 83,9%, Turci- 9,4%, Rómovia-4,7%, Ostatní- 2%
 • Úradný jazyk: bulharský
 • Hlavné náboženstvá: bulharské pravoslávne 82,6%, moslimské 12,2 %, iné- 5,2%
 • Štátne zriadenie: republika
 • Forma vlády: parlamentná demokracia
 • Štátoprávne usporiadanie: unitárny štát
 • Mena: bulharský lev LEV, Kurz: 1 € =1.956 BGN
 • Gramotnosť dospelých: 96%
 • Priemerná dĺžka života: 71 rokov
 • Telefonická predvoľba: +359

Lacné letenky
1. Vytvorte si profil

Získate tým domov pre všetky Vaše cestovateľské zážitky a stanete sa členom cestovateľskej komunity- ZAREGISTRUJTE SA

2. Uložte si zážitky

Pridajte si na svoj profil vlastné fotoalbumy, fotomomenty, napíšte článok, či recenziu z ciest. Všetok obsah u nás môžete združiť pod jednu strechu - vytvorte si u nás VÝLET!.

3. Zdieľajte a diskutujte

Vytvorený výlet zdieľajte vašim priateľom a podeľte sa tak jednoducho o všetky cestovateľské zážitky. Zapojte sa tiež do diskusie s ostatnými cestovateľmi.