Katedrála svätého Alexandra Nevského

Navštívil/a som
Pridať hodnotenie

Región: Oblasť Sofia | Mesto: Sofia

Pamiatka postavená v novobyzantskom štýle patrí k najveľkolepejším chrámom v hlavnom meste. Postavená bola príkazom Alexandra II., cára Osloboditeľa na pamiatku 200 000 ruských vojakov, ktorí uhynuli pri oslobodzovaní Bulharska spod nadvlády Turkov v rokoch 1877/1878.

V interiéri osadenom alabastrom a onyxom je vystavená aj relikvia Alexandra Nevského. Katedrála nesie štandardné znaky sakrálnej pravoslávnej architektúry a je zdobená maľbami, mozaikami, ikonami, ktoré vytvorili bulharskí a ruskí umelci. Plátkovým zlatom sú pokryté kupoly chrámu a v krypte je stála výstava tradičného bulharského umenia. Architektom stavby bol vtedy vysoko populárny Rus Alexander Pomerancev. Stavba bola načatá položením prvého kameňa v roku 1882, a jej začiatok sa presunul až na rok 1904. Dokončená bola v roku 1913 a vysvätený bol chrám v roku 1924, rovnako ako vyhlásený za kultúrnu pamiatku. Chrám sa stal symbolom spojenectva ruského a bulharského národa, ako aj myšlienky slovanskej vzájomnosti.Máte super fotky z objektu Katedrála svätého Alexandra Nevského?

Prípadne sa potrebujete niečo opýtať ostatných cestovateľov?

Vytvorte si u nás profil, označte si miesta, ktoré ste navštívili, zdokumentujte si svoje výlety, pridajte fotky či hodnotenia a diskutujte vo fóre :)

Vytvoriť profil (zaberie to menej ako 30 sekúnd)
Tu som bol