Katedrála svätého Alexandra Nevského

Navštívil/a som
Pridať hodnotenie

Región: Oblasť Sofia | Mesto: Sofia

Pamiatka postavená v novobyzantskom štýle patrí k najveľkolepejším chrámom v hlavnom meste. Postavená bola príkazom Alexandra II., cára Osloboditeľa na pamiatku 200 000 ruských vojakov, ktorí uhynuli pri oslobodzovaní Bulharska spod nadvlády Turkov v rokoch 1877/1878.

V interiéri osadenom alabastrom a onyxom je vystavená aj relikvia Alexandra Nevského. Katedrála nesie štandardné znaky sakrálnej pravoslávnej architektúry a je zdobená maľbami, mozaikami, ikonami, ktoré vytvorili bulharskí a ruskí umelci. Plátkovým zlatom sú pokryté kupoly chrámu a v krypte je stála výstava tradičného bulharského umenia. Architektom stavby bol vtedy vysoko populárny Rus Alexander Pomerancev. Stavba bola načatá položením prvého kameňa v roku 1882, a jej začiatok sa presunul až na rok 1904. Dokončená bola v roku 1913 a vysvätený bol chrám v roku 1924, rovnako ako vyhlásený za kultúrnu pamiatku. Chrám sa stal symbolom spojenectva ruského a bulharského národa, ako aj myšlienky slovanskej vzájomnosti.
Články


O Sofii


Arfea pridané: 27. 09. 2017 ·

Naučte sa azbuku alebo cestujte s niekým, kto ju ovláda. Inak sa stratíte.Okrem tejto komplikácie sa nám v Sofii dovolenkovalo dobre. V meste vládne pohodička, mestská doprava funguje fajn a večer bolo mesto plné ľudí. Našou prvou zastávkou bol Terminál 1 sofijského letiska. Pred touto nie celkom modernou budovou sme si hneď zakúpili denné lístky na MHD za neuveriteľné 2 €. Mali sme šťastie, pretože ostatné dni sme tieto lístky zháňali len veľmi ťažko. Predávajú sa v malých stánkoch pri

Čítať celý článokSurf camp Azores

Surf camp Azores

Potrebuješ sa niečo opýtať ostatných cestovateľov?

Alebo máš super fotky z objektu Katedrála svätého Alexandra Nevského?

Vytvor si profil a pridaj ich práve sem!Ak nemáš facebook, pokračuj na klasickú registráciu.
Tu som bol