Doprava do Bulharska a v Bulharsku

Doprava do Bulharska a v Bulharsku

Možnosti cestovania a dopravy do Bulharska

Od októbra 2006 stačí pre vstup do Bulharska už iba občiansky preukaz. Pri vstupe do krajiny nastáva cudzincom povinnosť nahlásiť sa do 48 hodín k pobytu. Ak cestujete do Bulharska prostredníctvom cestovnej kancelárie, túto povinnosť máte z krku- kancelária ju vybaví za vás. Jedná sa tak o najjednoduchší spôsob zabezpečenia pobytu v prípade, že nemáte radi zbytočné plánovanie, rovnako ako rátanie každého eura. Najčastejší spôsob transportu pomocou kancelárie je autobus alebo lietadlo, všetko pritom záleží na špecifických možnostiach a prioritách cestujúcich. Ak sa teda na dovolenku vyberiete s cestovnou kanceláriou, síce bude drvivá väčšina vecí vybavená za vás, strácate však aktívnu možnosť regulovania vlastného pobytu.

V prípade cestovania na vlastnú päsť máte možnosť využiť niekoľko spôsobov dopravy.

Doprava lietadlom

Sofia, Burgas (pri mori) a Varna (taktiež pri mori) sú tri hlavné medzinárodné bulharské letoviská. Let z Bratislavy trvá približne hodinu a pol. Cestovanie touto formou je tak bezpodmienečne najrýchlejší a najpohodlnejší spôsob. Zatiaľ čo do Sofie lietajú častejšie pravidelné linkové lety, charterové lety smerujú skôr k prímorským letoviskám Varna a Burgas. Ak sa chcete pokúsiť vyhľadať si letenku na vlastnú päsť, je dobré poznať kódy letovísk. Sofia (Sofia) má medzinárodný letiskový kód SOF, Burgas (niekde Bourgas) má kód BOJ, Varna (Varna) má kód VAR. Bratislava má tento kód BTS. Možnosti ako samostatne zohnať letenku sú viaceré- napríklad Lowcosty sú ideálne, ak plánujete cestu dlho dopredu a rovnako dlho máte kúpenú letenku. Vtedy sú najlacnejšie. Keď objednávate na poslednú chvíľu, ten istý let vás môže stáť niekoľkonásobne viac. Charterové lety sú v tomto prípade o dosť vhodnejšie. Pre pohodlných cestujúcich, ktorých dovolenka začína už v cestovnej kancelárií sú najpohodlnejšie určite letenky vybavované cestovkou. Nakoniec fungujú ešte vyhľadávače leteniek, na ktoré prichádza v prípadoch, keď ostatné možnosti nevyšli. Ak chcete letieť priamo do Sofie, je to takisto aj jediný spôsob, pretože iné lety sem nelietajú.

Doprava vlakom

Ako obvykle, cestovanie vlakom patrí medzi najnákladnejšie spôsoby prepravy, čo sa týka nielen času, ale aj financií. Aj napriek tomu, že sa kvalita a bezpečnostná situácia na bulharských železniciach v posledných rokoch zmenila k lepšiemu, stále je pre turistov obľubujúcich lacnejšie varianty dopravy menej odporúčaná. Tí pohodlnejší si naopak pohodlie, ktoré vlakový transport ponúka (i keď treba uznať že nie každý), pochvaľujú. Cesta vlakom z Bratislavy do Sofie trvá cez 21 hodín, a takisto budete prechádzať Srbskom. Ak mierite do Varny k moru, prejdete zas Rumunsko. Mnohí cestovatelia po svojich skúsenostiach s vlakovou dopravou odporúčajú zaistiť si určite lehátkový alebo hneď lôžkový vozeň, i keď to stojí o pár desiatok eur viac. Panuje však verejne známy názor, že kto mieni do ďalekých krajín cestovať vlakom, zaujíma ho skôr komfort ako peniaze.

Doprava autobusom

S kupovaním lístkov na autobus do Bulharska je to o dosť jednoduchšie ako s letenkami. Jednosmerná cena lístka sa pohybuje okolo 50 €. Autobusová doprava patrí medzi najlacnejšiu variantu transportu do Bulharska, i keď pomerne časovo náročnú. V prípade, že chcete obdivovať krásy a pamiatky hlavného mesta- Sofie, z Bratislavy Vám to autobusom bude trvať okolo 24 hodín. Ak sa chcete dostať k moru, počet hodín je okolo 30. Štandardná trasa vedie cez Maďarsko a Srbsko. Je nutné však spomenúť, že v prípade autobusovej prepravy cez Srbsko budú cestujúci okrem občianskych preukazov potrebovať aj platné cestovné pasy. Všade inde vám však občianka pri formálnej kontrole postačí. Väčšina autobusových liniek začína v Prahe na Florenci, pokračuje v Brne na Zvonařke a prechádza aj Bratislavou a Mlynskými Nivami. Medzi najbežnejších prepravcov, ktorí majú s cestami do Bulharska už dlhoročné skúsenosti patria rozhodne spoločnosti Katev Travel, bulharský prepravca GROUP, SP Račič jazdiaci až do Burgasu a Touring. Autobusy bulharských prepravcov sú všeobecne známe tým, že cez deň v nich hrá rádio a ku večeru americké filmy- ako inak - s bulharskými titulkami. Na hraniciach majú autobusy výhodu pred osobnými autami, nakoľko čakajú omnoho kratšie fronty.

Doprava autom

Najlacnejšia verzia dovolenky v Bulharsku pre tých, ktorí nechcú odhaľovať iba pobrežia, ale láka ich viacero destinácií v tejto krajine. Je však nutné na niektoré komunikácie psychicky a fyzicky pripraviť nielen seba, ale aj vaše auto. Cez územie Maďarska aj Srbka sú bezpodmienečnou nutnosťou diaľničné poplatky. V Bulharsku je používanie cestnej siete, čo znamená cesty I. triedy, diaľnice a rýchlostné cesty spoplatnené tzv. vinetkou, čo je de facto cestná nálepka. Zakúpiť sa dajú rovnako ako u nás, na benzínových pumpách, hraničných priechodoch a na bulharských poštách. Povinná „papierová“ výbava vodiča je nasledovná: vodičský preukaz, technický preukaz, povinné zmluvné poistenie vozidla (zelená karta), a v prípade riadenia cudzieho alebo služobného auta taktiež notárom overenú plnú moc majiteľa vozidla. Súčasťou ostatnej výbavy je okrem autolekárničky, reflexnej vesty a výstražného trojuholníka aj hasiaci prístroj. Takisto poistenie osôb pred dovolenkou je určite vítané. Netýka sa to len dní, kedy budete spoznávať bulharské pobrežia, mestá či pamiatky, ale aj dní, ktoré strávite na cestách v lietadle, autobuse, či v tomto prípade v aute.

Trasy, akými sa do Bulharska dostanete sú nasledovné: V prípade že cestujete z Bratislavy či z Košíc do Sofie, pôjdete cez Budapešť, hraničný priechod Subotica Belehrad, Niš a finálny bulharský priechod Kalotina. Touto trasou vám cesta bude trvať 10-13 hodín.

Ak však chcete cestovať niekam na čiernomorské pobrežie, najspoľahlivejšou trasou je cesta cez Maďarsko a následne Rumunsko. Cesta týmto smerom vám bude trvať okolo 16 hodín.

Možnosti cestovania a dopravy v Bulharsku

Bulharsko ponuka podobne ako väčšina krajín mnoho spôsobov transportu za vybraným cieľom. Je to teda cestovanie autobusom, mikrobusom, mestskou hromadnou dopravou (MHD), taxíkom, vlakom, autom, na bicykli, pre tých najodvážnejších stopom alebo klasickým spôsobom, pešo. Ak by ste chceli cestovať medzimestskou autobusovou dopravou, určite oceníte odkaz http://avtogari.info/, čo je vlastne akási obdoba slovenského cp.sk. Pre neznalých bulharčiny je dostupná anglická verzia, čo znamená možnosť písania latinkou. Stránka vás však nenavedie na dopravu týkajúcu sa výhradne konkrétneho mesta, ide o vyhľadávač primárne medzimestských spojení. Ak chcete vyhľadávať vlakové spojenia, dostupná je stránka už aj v angličtine http://razpisanie.bdz.bg/site/search.jsp.

Cestovanie po Bulharsku autobusom je pomerne nenákladné a taktiež celkom príjemné. Nakoľko tu pôsobí viacero autobusových dopravcov, konkurencia je vysoká, a odráža sa na porovnateľných, či dokonca lacnejších cenách diaľkových liniek ako u nás. Zaujímavosťou je, že okrem diaľkových liniek sa aj vo vozidlách MHD nachádzajú sprievodcovia, u ktorých si lístky môžete zakúpiť, a ktorí majú povinnosť behom cesty kontrolovať pasažierov. Pri cestovaní z jedného bulharského mesta do druhého sa vám dosť často môže stať, že pri čakaní na autobus vás miesto neho prekvapí príchod mikrobusu. Podľa skúseností niektorých turistov sa hovorí, že jazda bulharským mikrobusom patrí medzi skutočne neopakovateľné zážitky. Drvivá väčšina vodičov totiž dopravné predpisy ignoruje, jazdí rýchlo a agresívne, a aj na diaľnici, kde očakávate plynulosť a jemnosť jazdy dokážu vozidlo rozparádiť ako galaktický raketoplán. Napriek všetkým názorom však nie je nutné mikrobusovú dopravu kategorizovať ako striktne nebezpečnú, skôr brať ako aktívne vzrušujúcu a svižnejšiu než čokoľvek iné. Na to sa však treba ale pripraviť.

MHD je v Bulharsku pomerne dobre rozlíšená a ako sme už spomínali, lístok je najpohodlnejšie kúpiť si rovno v autobuse u sprievodcu, i keď sa dá nakúpiť aj v trafike a automatoch. Ak však čakáte fixné časy odchodov a príchodov konkrétnych čísiel spojov, ste na omyle. Na zastávkach nie je takmer žiadna zmienka o odchodoch spojov, a ak už predsa len nejakú nájdete, je to iba na vašej viere čakať a dúfať, že sa niečo v stanovenú dobu objaví. Taxíková forma dopravy je v Bulharsku takisto, a aj keď síce patrí medzi najdrahší spôsob prepravy, ak ste typy, ktorým nerobí problém si cenu osobne uhádať, pokojne skúste aj taxík. Pri kúsku cviku a sile presvedčovacej techniky je možné vydiskutovať si cenu cca 20 centov za kilometer, čo je celkom prijateľné. V noci sa ceny zdvojnásobujú, no vzhľadom na to, že ku večeru klesajú možnosti iných druhov dopravy, nepríde vám to až také hrozivé. Na druhej strane vlaky sú takmer podobné ako u nás, a i keď ich kvalita môže byť diametrálna, frekvencia spojov na významných tratiach je postačujúca a cena podobná tej našej.

Cestovanie po Bulharsku autom vlastným alebo požičaným je skutočná výzva. I keď sa autom dostanete takmer všade, musíte byť veľmi ostražití, pretože tunajší obyvatelia sa dodržiavaním predpisov akoby ani len netrápili. Aspoň semafor je pre nich dostatočná inštancia na to, aby pravidlá aspoň nachvíľu rešpektovali. Tie majú väčšinou sekundové odpočítavanie, vďaka ktorému presne viete, za koľko sekúnd vám naskočí zelená. Pri parkovaní vám však prajeme pevné nervy. Ako sa hovorí: iný kraj-iný mrav, v tomto kraji je zábezpeka proti parkovaniu cudzinca barel s vodou J . Rýchlostné limity v Bulharsku sú 50-90 a 120. Diaľnice sú v zachovalom a slušnom stave, často zbytočne široké- štvorprúdové. Proti gustu žiaden dišputát.

Prechádzka a spoznávanie jednotlivých pamiatok, mešít, zámočkov, prírodných krás a ich fotografovanie patrí rozhodne medzi najočakávanejšie aktivity turistov na dovolenke. Pri chodení po jednotlivých pamiatkach a ich prechádzaní peši si však dajte pozor. Je totiž známe, že v Bulharsku chodci nemajú prednosť ani na prechode pre chodcov. Čiže fakt, keď na prechode stojíte asi tri minúty a márne čakáte na to, ktoré auto vám zastaví považujte za samozrejmý.


Surf camp Azores

Surf camp Azores ;



1. Vytvorte si profil

Získate tým domov pre všetky Vaše cestovateľské zážitky a stanete sa členom cestovateľskej komunity- ZAREGISTRUJTE SA

2. Uložte si zážitky

Pridajte si na svoj profil vlastné fotoalbumy, fotomomenty, napíšte článok, či recenziu z ciest. Všetok obsah u nás môžete združiť pod jednu strechu - vytvorte si u nás VÝLET!.

3. Zdieľajte a diskutujte

Vytvorený výlet zdieľajte vašim priateľom a podeľte sa tak jednoducho o všetky cestovateľské zážitky. Zapojte sa tiež do diskusie s ostatnými cestovateľmi.